6 ciekawych książek o szyciu



Książki o szyciu dla początkujących

Czy nie macie wrażenia, że szycie stało się strasznie modne?? Jeszcze z 5 lat temu jak zaczynałam prowadzić bloga, to wydaje mi się, że nie było takiego boom na DIY - czyli zrób to sam i całe to szycie. A może po prostu ja byłam jakoś przykryta niewiedzą o tylu fajnych pozycjach książkowych o nauce krawiectwa? Książki, które znalazłam w internecie są interesującymi pozycjami o szyciu. Wybrałam ich 6, te wydają mi się najbardziej ciekawe i raczej wszystkie są dla osób początkujących i zaczynających przygodę z szyciem.

1. Mamo, uszyj mi! Anna Maksymiuk Szymańska

Autorka proponuje swoim czytelniczkom pozycję o ubraniach dla dzieci, w której można znaleźć szczegółowe porady, dokładne ilustracje i gotowe wykroje. Do uszycia w książce sukienka z falbaną, marynarka, koszula, bluza z kapturem, T-shirt, spodnie i czapka. Ubranka do uszycia w książce są miłe i wygodne, żeby dzieci nie czuły się w nich skrępowane. Piękne ilustracje. Autorka prowadzi również ciekawego bloga, można zajrzeć na jej portfolio na tej stronie.

2. Co za szycie. Anna Maksymiuk-Szymańska 

Co za szycie to poradnik pozwoli on opanować podstawy szycia i samodzielnie uszyć wybraną część garderoby. Pokaże, w jaki sposób przygotować wykrój, a także pomoże w doborze odpowiedniej maszyny do szycia, materiałów i dodatków krawieckich. To druga pozycja książkowa Anny Maksymiuk-Szymańskiej.

3. O szyciu. Prosto, kreatywnie i modnie. Jan Leśniak

W książce pokazano zestaw 14 zadań, które pomogą osobie początkującej rozwinąć swoje umiejętności od zera do poziomu pozwalającego na uszycie skomplikowanej bluzy. To kolekcja ubrań, z wykonaniem których poradzi sobie każdy. Poszczególne projekty są proste, uniwersalne a jednocześnie bardzo "na czasie". W dodatku każdy, kolejny element kolekcji wprowadza odrobinę nowej wiedzy i doświadczenia. Wykonując zadania nauczysz się nie tylko szyć, ale także zdejmować miarę i przygotowywać wykroje. Autor uczy małymi krokami tak, aby obudzić w swoich czytelnikach pasję i poczucie, że są wystarczająco uzdolnieni aby szyć. Autorem książki jest projektant ubioru który współpracował z takimi markami jak Reserved, House i Big Star.





Świetny poradnik dla osób pragnących opanować sztukę szycia. 350 stron przystępnego tekstu, przejrzystych instrukcji oraz ilustracji, które uczą jak łatwo uszyć proste i urzekające kreacje. To cenne narzędzie dla osób pragnących opanować sztukę szycia. W niniejszej książce na 350 stronach, znajdują się opisy licznych technik szycia, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu i umożliwiają zarówno początkującym, jak i doświadczonym osobom tworzenie modnych i profesjonalnie wyglądających strojów. Książka prowadzi czytelnika  od teoretycznych podstaw po realizację zaawansowanych projektów. Zawiera wiele ilustracji, a także aktualnych danych dotyczących maszyn do szycia i materiałów. Kolejne rozdziały rozpoczynają sie  krótkimi słowniczkami obejmującymi najważniejszą terminologię dotyczącą danej części książki.



Prosty i przystępny kurs szycia dla początkujących. Ta książka jest nieskomplikowanym, szczegółowym planem nauki, który poprowadzi cię – krok po kroku – do celu. To zbiór prostych instrukcji i cennych porad dla każdego, kto chce poznać podstawy szycia. Oprócz tego w książce jest dwanaście sprawdzonych i wyjątkowych projektów do samodzielnego wykonania. Powłoczka na poduszkę, torba na ramię, pikowany patchwork czy inne modne, własnoręcznie wykonane przedmioty to doskonały pomysł na niepowtarzalny prezent dla rodziny lub przyjaciół. 

6. Każdy potrafi szyć. Charlotte Gerlings

Poradnik potrzebny zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. W książce pokazane jest jak samodzielnie wszyć zamek błyskawiczny, wykonać wygodne kapcie, przybornik, uszyć fartuch lub sukienkę czy rozszyfrować papierowe wykroje. Książka najpierw zapoznaje z listą akcesoriów i tkaninami, a dalej wprowadza w tajniki krawieckiego rzemiosła. Instrukcje krok po kroku uzupełnione są schematycznymi rysunkami. 




Podsumowując sama mam mętlik w głowie, którą książkę miałabym wybrać? Wszystkie są na pewno piękne, ładnie wydane. Książka z Łucznika typowy podręcznik, pozycje 5 i 6 mogą być dla mnie za proste. Książka numer jeden odpada, bo to są ubrania dla dzieci. Póki co nie szyję jeszcze dla dzieci:) Skłaniam się chyba na pozycję Jana Leśniaka myślę, że tam mogą być fajne pomysły jakich jeszcze nie znam, na upiększenie ubrań, albo pozycja druga??!! Choć prawda jest taka, że to wszystko co jest w tych książkach znajdziemy w internecie, ale mimo wszystko książka do której można wrócić, namacelnie przejrzeć i obejrzeć zawsze się przyda!!! A może Wy macie jakieś książki, które można polecić? Z chęcią rozważę inne propozycje. Pozdrawiam i do zobaczenia!!




Komentarze

  1. Fajne książki, ale z moim antytalentem nawet wszystkie w jednym nic nie pomogą. ;-)
    Będę za to podziwiać to co Ty wyczarujesz. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, Aniu podziwiaj ! a mnie będą cieszyć każde Twoje odwiedziny:) Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Też nie miałabym pojęcia na którą się zdecydować...Mam 3 bardzo dobre krawcowe w rodzinie, więc nie ma szans abym sama zaczęła szyć:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak masz o tyle dobrze, że za każdym razem ma kto spełniać Twoje szyciowe życzenia:)

      Usuń
    2. Nie jest pewne, że nie będziesz szyc. Mój tata był wyuczonym krawcem odzieży tzw.ciężkiej (płaszcze, kurtki, garnitury), mama szyla na swoje domowe potrzeby, a jej siostra oprócz rodziny, obszywała przez kilka dziesięcioleci przynajmniej pół miasta. Mimo to, a może właśnie dlatego, zaczęłam szyć w wieku 16 lat, apogeum osiągnęlam gdy moje dxidzi były małe, potem mialm długą przerwę i kilka lat temu wróciłam. Uwielbiam szyć!

      Usuń
  3. Książki na pewno bardzo fajne, ale ja nie umiem szyć niestety:))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny, książki są dobre ale i tak najczęściej sięga się po Burdę - magazyn z wykrojami do szycia.

      Usuń
  4. bardzo fajny post! na pewno którąś sobie kupie! swoje umiejętności krawieckie oceniła bym 3/10 więc się przydadzą :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seriooo...?? Dałabym więcej punktów... po Twoim blogu DIY sądzę, że masz wielkie umiejętności, a temat szycia szybko cię pochłonie.

      Usuń
  5. Dla Ciebie nic tam nie ma. Ju¥ dawno przekroczyłaś poziom podstawowy i nie znajdziesz w tych książkach nic nowego.

    https://www.amazon.de/Professionell-schneidern-Die-Verarbeitungstechniken-Schritt/dp/3258600481/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=

    To Ci polecam. Super techniki profesjonalnego wykańczania ubrań z nutką cuture. Niestety tylko po niemiecku albo angielsku.
    Pozdrawiam :)
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, zobaczę co tam ciekawego mają:) Wszystkiego jeszcze nie umiem, ale praktyka czyni mistrzem.:) Coraz lepiej mi się szyje i coraz mniej błędów popełniam.

      Usuń
  6. Lovely! Great post!

    XoXo
    n. // www.fashionjacket.com.br

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja zazwyczaj korzystam tylko z burdy ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawy post, czekam na kolejne :)
    Pozdrawiam i zapraszam! ♥
    http://marianna-pisze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam, będą następne inspirujące i zachęcające do DIY.

      Usuń
  9. Miałam książkę Co za szycie i byłam z niej zadowolona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też czytałam nieprzychylne opinie, że niby obrazki nie są spójne z opisami...taki komentarz znalazłam.
      Dziękuję za odwiedziny.

      Usuń
  10. Ja mam drugą książkę i sama nie wiem czy polecam. Szylam jedna rzecz z tej książki i musze przyznać że zdjecia sa piekne ale niekiefy malo pomocne. Dużo informacji jest na dołączonej płycie... gdy szyje nie chce mi sie oglądać filmików wolalabym miec napisane czarno na białym. Zainteresowałas mnie wspomnianym książkami;)
    http://przewrotowiec.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. No właśnie takie są opinie, że z filmiku więcej się dowiesz jak z książki, a nie po to kupujesz książkę żeby później to oglądać na kompie. Masz rację:):) Dziękuję za odwiedziny.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja nie mam żadnej książki, jedynie jaką wiedzę mam to szkoła ZSZ krawiectwo, Technikum odzieżowe i liczne doświadczenia zawodowe, do tego wiedza z konstrukcji w paluszku, gdzie w NL był nacisk aby konstrukcję wykonywać z głowy i dało radę :) Ciężki był czas dla mnie a teraz satysfakcja, że wiedza jest w głowie. A te książki to myślę, że na te dzisiejsze czasy to świetne dla początkujących i dla amatorów. W latach 90-tych pozostała tylko szkoła zawodowa, takich książek nie było w księgarniach. Pamiętam, że była dostępna tylko Burda a i tak jej nie kupowałam nie było mnie na nią stać. Jedynie pójście do szkoły Państwowej aby wyuczyć się zawodu a dziś nie żałuję, mam wiedzę, doświadczenie tylko materiały się zmieniły, trzeba sobie przypomnieć i odświeżyć materiałoznawstwo a to również postawa w krawiectwie. I uczyć się na bieżąco jakie to materiały producenci wprowadzają na rynek, te które są dostępne dziś nie było ich w tamtych latach. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iwakki znam już Ciebie i Twojego bloga bo długo zaglądam i wiem, że jesteś dobra w te klocki. Masz rację są inne źródła do czerpania wiedzy, ja mam takie samo podejście do rachunkowości czy finansów, że trzeba iść zrobić szkołę i przejść jakieś szkolenia dopiero praktyka i tam się zdobędzie wiedzę. Fajnie jest gdy się ma taką możliwość, a jak nie ma to można się posiłkować książkami. Teraz jest tyle możliwości ekusry, akademie szycia, książki ..zwariować idzie.

      Usuń
  13. ja od dłuższego czasu zbieram się żeby mama mnie nauczyła choć trochę szycia, ale ciągle o tym zapominam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *