Świąteczna sukienka uszyta z tkaniny w szkocką kratę!


Świąteczna stylizacja na Wigilię

Wszyscy pokazują świąteczne choinki, a ja pokażę Wam świąteczną stylizację! Uważam, że święta bez sukienki uszytej z tkaniny w kratę tartan nie istnieją! To już moja druga sukienka z czerwonej kraty. 
Kilka lat temu uszyłam sukienkę z dopasowaną górą i marszczonym dołem TUTAJ. Tym razem postawiłam na luźny fason, sześć lat różnicy zmieniła się moda, teraz na topie są sukienki o luźnym fasonie i prostym kroju.
Moja sukienka jest bardzo prosta można ją nosić bez paska jak i z paskiem! W każdej stylizacji ma swój urok. 
Dekoracją tej sukienki jest szeroki materiałowy pasek uszyłam go z tej samej tkaniny, a klamerkę kupiłam na giełdzie staroci kilka lat leżała w szufladzie za nim ją wykorzystałam. Czasem warto kupić coś co jest retro albo wydaje nam się nie potrzebne, na obecną chwilę, a kosztuje grosze! W tej stylizacji klamra idealnie się prezentuje.
Do tej stylizacji idealnie pasują duże złote kolczyki i welurowa opaska, uważam to za total look świąteczny:) W tym roku pewnie też założę tą sukienkę na święta! Tak samo jak w ubiegłym roku.

Do uszycia sukienki wykorzystałam wykrój z 09/2019 Burda model #105. Tym razem nic nie zmieniłam jednak, jak zawsze tkaniny mi nie starczyło i nie uszyłam mankietów :) Cóż tak to bywa. 

Teraz napiszę trochę o szkockiej kracie, tzw. tartan klanowy wywodzi się ze Szkocji, jest to kraciasty wzór utworzony z krzyżujących się pasów o różnej grubości i kolorze. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w klasyczny sposób odwzorowany i w pionie i poziomie. Na początku tartany były używane przez szkockich górali i mieszkańców wysp, później tartany przyjęły szkockie rody. W XIX wieku wraz z renesansem i wzrostem świadomości Szkotów, krata ta przyjęła się jak strój narodowy. Wówczas odpowiednie wzory krat zostały przypisane poszczególnym klanom, jednostkom wojskowym, miastom i hrabstwom.


Miłego dnia pozdrawiam Agnieszka.

Komentarze

  1. Piękna sukienka.Szkocka krata była modna i uważam że jeszcze długo z mody nie odejdzie.
    Jesteś szczupła,zgrabna Tobie we wszystkim jest bardzo ładnie.A umiejąc szyć mamy stroje i ubrania nie powtarzalne.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *