Renowacja krzeseł projektu prof Rajmunda Hałasa


Metamorfoza najpiękniejszych krzeseł z doby czasów PRL

Krzesła Hałas to synonim ponadczasowego designu, świetnie sprawdzają się w klasycznych i rustykalnych wnętrzach, nadając im niepowtarzalnego klimatu. Krzesło typ 200-190, potocznie zwane Hałas, to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych krzeseł z minionych lat. Projekt krzesła 200-190 powstał w latach 60. tych dwudziestego wieku. Model charakteryzuje się prostą, drewnianą konstrukcją i tapicerowanym siedziskiem.

Pierwsze trzy krzesła znalazłam wyrzucone pod blokiem, kolejne cztery sztuki kupiłam na portalu aukcyjnym Allegro. Na pierwszy rzut do renowacji poszły trzy krzesła. 

Etap pierwszy renowacji to rozebranie krzesła na części, demontując siedzisko i oparcie. Zalecam przy większej ilości krzeseł opisać, które wkręty należą do poszczególnych krzeseł. Potem przystępujemy do oczyszczenia drewna trzeba usunąć wszelkie zabrudzenia, farbę, lakier, można do tego użyć papieru ściernego o różnych gradacjach. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie uszkodzić drewna.

Malowanie lub lakierowanie odświeży wygląd mebla, nada krzesłom stylu, ja postawiłam na lakierowanie krzeseł w kolorze naturalnego drewna. Kolejnym etapem będzie dobór odpowiedniej tapicerki wybrałam białą bucle, jasne krzesła robią dobre wrażenie w każdym wnętrzu. Po odnowieniu części drewnianych i tapicerki, można się cieszyć efektem końcowym.
Na poniższym zdjęciu krzesła przed metamorfozą.

Pozdrawiam Agnieszka


Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *